CCLLAB İklim Değişikliği ve Hukuk Seminerleri – Prof. Dr. Duncan Fairgrieve ve Dr. Ivano Alogna

22 Aralık 2022
20:00 - 21:30
Zoom

Kadir Has Üniversitesi İklim Değişikliği ve Hukuk Laboratuvarı (CCLLAB), 2022’nin son İklim Değişikliği ve Hukuk Semineri’nde Prof. Dr. Duncan Fairgrieve ve Dr. Ivano Alogna’yı, “Karşılaştırmalı Perspektiften Avrupa’da İklim Değişikliği Davaları” başlıklı sunumla ağırlıyor.

Duncan Fairgrieve, Paris-Dauphine Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Hukuk Profesörü ve British Institute of International and Comparative Law’da Karşılaştırmalı Hukuk alanında kıdemli araştırmacıdır. Duncan Fairgrieve, karşılaştırmalı idare hukuku, karşılaştırmalı sorumluluk hukuku ve karşılaştırmalı hukuk metodolojisi olmak üzere üç belirli alana özel olarak odaklanarak hem özel hukuku özel hem de kamu hukukunu kapsayan araştırma ilgi alanlarına sahiptir. Eğitimini King’s College London, Oxford University ve Sorbonne Paris’te almıştır. 20’den fazla kitabı ve önde gelen hukuk dergilerinde çok sayıda makalesi yayınlandı. 2022 yılında onursal Kraliyet Danışmanı ünvanı almıştır.

Ivano Alogna, British Institute of International and Comparative Law’da Çevre ve İklim Değişikliği Hukuku alanında araştırma lideridir. Sorbonne Uluslararası ve Avrupa Hukuku Araştırma Enstitüsü (IREDIES) ve Sorbonne Hukuk Fakültesi üyesidir. European Law Institute tarafından yürütülen “Ekokırım” projesinde yer almaktadır. Şu anda Glasgow Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev almaktadır. Küresel Çevre Hukuku, İklim Değişikliği Hukuku, Çevresel Sorumluluk, Özel Hukuk, Sürdürülebilir Tüketici Hukuku ve Karşılaştırmalı Hukuk (dersleri vermektedir. “İklim Değişikliği Davaları: Küresel Perspektifler” (2021, Brill) kitabının ve “Avrupa’da İklim Davaları” üzerine yakında çıkacak bir cildin ortak editörüdür. Sorbonne Hukuk Fakültesi’nden (Paris I) Karşılaştırmalı ve Uluslararası Çevre Hukuku alanında doktora derecesine, Paris I ve Paris II Üniversitelerinden Çevre Hukuku alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. BIICL’in uygulamaya yönelik bir rehber oluşturmayı amaçlayan “Global Perspectives on Corporate Climate Legal Tactics” projesine liderlik etmektedir.

Zoom ID: 860 9379 0699 Şifre: 329169

İngilizce gerçekleştirilecek olan etkinlik herkese açıktır. Katılım için kayıt zorunlu olmamakla birlikte katılımınızı [email protected] adresine bildirmenizden mutluluk duyarız.

CCLLAB İklim Değişikliği ve Hukuk Seminerleri – Prof. Dr. Michael B. Gerrard

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.