Hakimlik ve Savcılık Sınavını Kazanarak Göreve Başlayan Mezunlarımız:

Serkan Ucuzcu (Cumhuriyet Savcısı, Urfa)

Nazmi Dolay (Cumhuriyet Savcısı, Kastamonu)

Bilge Ateş (Hakim, Zonguldak-Devrek)

Cemal Kurt (Cumhuriyet Savcısı, Bursa)

Maksut Özdemir (Hakim)

Deniz Arslan (Hakim)

Onurhan Demirci (Hakim)

Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Bursu Kazanan Mezunlarımız:

Feyzanur Karakız (İngiltere)

Araştırma Görevlisi Olan Mezunlarımız:

Burcu Filiz, Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı

Ömer Uğur, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı

Doğukan Bingöl, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı

Merve Ece Uyanık, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı

Sayın Rektörüm,
Değerli Hocam,

Kadir Has Üniversitesi 2010 yılı mezunlarındanım. 2005 yılında girdiğim ÖSS sınavında aldığım yüksek puan neticesinde Hukuk Fakültesi‘ne %100 Burslu olarak yerleştirildim. Üniversitemizde geçirdiğim 5 yıl boyunca okulum bana maddi ve manevi olarak sürekli destek oldu. 1.Sınıfta tüm kitap ücrelerimi karşılayan, 2., 3. ve 4. senelerimde ise bana aylık maaş bağlayan okuluma karşı kendimi sürekli olarak borçlu hissettim. Birçok kişi bunun aldığım yüksek puanın bir neticesi olarak „hakkım“ olduğunu ileri sürse de, ben kendimi merhum Kadir Has ve Üniversiteme borçlu hissediyorum. Bu borcu okul yıllarından beri üzerimde taşıyorum. Daha öğrenciyken neler yapabilirim sorusuna sürekli olarak cevap aramaya calıştım. Henüz 2.sınıfta %86 oy alarak Hukuk Kulübü Başkanı olup, üniversitemin adını tüm Türkiye’de duyurabilmek için çalışmalar yürüttüm. Gerçekleştirdiğim ‚Liderler Kadir Has’ta Buluşuyor‘ Zirvesi ile dönemin siyasi parti liderlerini okulumuzda ağırladım. Bu sayede okulumuzun ve kulübümüzün adı tüm Türkiye’de yazılı ve görsel basın aracılığıyla duyurulmuş oldu. Gerçekleştirdiğimiz Ankara Gezisi ile Hukuk Fakültesi öğrencilerinin mesleki gelişmine katkı sağlamaya çalıştım. Bu gezi sayesinde Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Adalet Akademisi Başkanları ile birebire görüşme ve Fakültemizin tanıtımını gerçekleştirme imkanına eriştim. TBMM’ye yaptığımız ziyaretimizde, dönemin Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Burhan Kuzu’ya Hukuk Kulübümüzün yeni anayasadan beklentilerini ilettim. Anıtkabir ziyaretimizde heyetimiz 3.derece protokolle ağırlandı ve Anıtkabir Özel Defteri’ni ‚Kadir Has Üniversitesi Hukuk Kulübü Başkanı‘ sıfatıyla imzaladım. Okulumuzda birçok konferans ve söyleşi gerçekleştirilmesini sağladım. Bu sayede hukuk camiasında da tanınmamıza aracalık etmiş oldum. İlerki yıllarda da, KHAS Tanıtım Ekibinin de ricası ile okulumuzu ziyarete gelen liseli arkadaşlarımıza, ‚okulumuzda okuyan burslu bir öğrenci‘ sıfatıyla konuşmalar yaptım. Ziyarette bulunan arkadaşlarla yapılan ankette ‚KHAS’ı neden tercih edersiniz‘ sorusunun yanında en yüksek oranla benim yaptığım konuşmanın içten, samimi ve etkileyici olması gösterildi. Bu çalışmalardan ötürü Tanıtım Ekibi’nden özel teşekkür aldım. Tüm bu ve burada yazamadığım diğer çalışmalar beni manen biraz olsun rahatlatsa da tam olarak borcumu ödeyebildiğime inanmıyorum. Üniversitemizde geçiridiğim 5 yılı özlemle ve gurula yad ediyorum.

Değerli Hocam,

Şuanda burslu olarak Almanya’da Göttingen Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Hukuk Master’ı yapmaktayım. Bir aksilik olmaması durumunda kasım ayının ortalarına doğru Türkiye’ye kesin dönüş yapmış olacağım. Merhum Kadir Has ve Üniversiteme olan borcumu ödeyebilmek için hiçbir maddi karşılık beklemeksizin, izniniz olursa Hukuk Fakültesi’nde derslere girmek ve hocalarıma yardımcı olabilmek arzusu içersindeyim. Şayet Göttingen Üniversitesi’nde doktora eğitimine başlarsam, Göttingen Üniversitesi ile Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nin ortaklaşa programlar yapmasına katkı sağlamaktan da büyük gurur ve mutluluk duyacağım. Bildiğiniz gibi Kültür Üniversitesi ile Bochum Ruhr Üniversitesi’nin, Bilgi Üniversitesi’nin Köln Üniversitesi’nin ortak Hukuk Yüksek Lisans Programları mevcut. Şayet sizde uygun görürseniz, Almanya’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Göttingen Üniversitesi ile Kadir Has Üniversitesi’nin benzer bir birlikteliğe imza atmasına aracılık etmek, tarafımdan tarif edilemeyecek bir mutluluğa sebep olacaktır.

Bu uzun mektuptan dolayı zamanınızı aldım, beni bağışlayın. Umarım bana borcumu ödeme fırsatı verirsiniz.

Saygılarımla,
Murat Can Atakan

Sayın Hocam,

Ben Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2013 yılı mezunlarından Ali Kağan Uçar. Mezuniyetten sonra çalışma hayatına hızlıca girdiğim için bu sene Viyana’daki Uluslararası Ticari Tahkim Yarışması’na hazırlanan öğrenci arkadaşlarımıza destek olmak adına okula yaptığım birkaç ziyaret dışında ne yazık ki okula gelip sizleri görme fırsatı bulamadım. Öncelikle Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olmanın yaşattığı gurur için sizlere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Sizlerin öğrencisi olmanın anlam ve ayrıcalığını şu an çalıştığım avukatlık bürosunda çok daha iyi anlamış bulunuyorum.

Saygılarımla,

Ali Kağan Uçar