KHAS Hukuk Fakültesi, Vaka Tabanlı Eğitim Modeli Çalışmalarına Başladı

10 Nisan 2023

Hukuk Fakültemizin Vaka Tabanlı Eğitim Modeli‘ne geçişi ile ilgili çalışmalar başladı.

Çalışmalar kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Başak Baysal’ın dış paydaşlar ile bir araya geldiği ilk toplantı Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirildi. İstanbul’un önde gelen hukuk bürolarının temsilcileri ile yurt içi ve yurt dışından bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, geleneksel öğrenme biçimi yerine öğrencilerin teorik bilgilerini pratikteki mentorlar eşliğinde vakalar üzerinde uygulayarak hukuki çözüm becerilerini geliştirecekleri ve temeli “yaparak öğrenme” (learning by doing) ilkesine dayalı yeni eğitim modelinin ayrıntıları değerlendirildi.

2023-24 akademik yılı itibarıyla geçilecek Vaka Tabanlı Eğitim Modeli ile, öğrencilerin kendilerine aktarılan bilgileri uygulayarak öğrenmesi, bu bilgileri geliştirmesi ve böylece karmaşık ve güncel hukuki sorunları çözme becerilerine sahip olmaları hedefleniyor.

Temeli “yaparak öğrenme” (learning by doing) ilkesine dayalı bu eğitim modeliyle öğrencilerimizin teorik bilgilerini pratikteki mentorlar eşliğinde vakalar üzerinde uygulayarak çözüm becerilerini geliştirmeleri, mesleğe başladıklarında karşılaşacakları karmaşık hukuki sorunları çözmeye hazır olmaları hedefleniyor.