Fakültemiz öğrencileri Ali Haydar Aksu, Ayşenur Aktaş, Melike Hazal Ulu, Sarper Ödev, Sudenur Elmas ve Zeynep Subaşı, bu yıl 28. kez düzenlenen Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition’a katılmışlardır. Pandemi sebebiyle bu yıl online olarak gerçekleştirilen ve 385 takımın katıldığı yarışmanın sözlü aşamasında National University of Jodhpur, Wuhan University, Singapore Management University ve University of Fribourg takımları ile karşılaşan öğrencilerimiz, üniversitemizi başarıyla temsil etmişlerdir.

Hukuk Fakültesi mezunları Stajyer Avukat Ezgi Hazal Özhan ve Stajyer Avukat Günce Yurdakul, İstanbul Barosu tarafından Av. Kazım Kolcuoğlu anısına bu yıl düzenlenen “İnsan Hakları Odağında Hukuk Güvenliği” konulu makale yarışmasında ortak çalışmalarıyla birincilik ödülünü kazanmışlardır.

Hukuk Fakültesi öğrencileri Fehmi Levent Özkan, Ezgi Hazal Özhan, Nisa Nur Yıldırım ve Mücahit Güven Viyana’da 26. kez düzenlenen Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Competition 2019’a katılarak üniversitemizi başarıyla temsil etmişlerdir.

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Polat Yamaner, Merve Nur Kurt, Burak Emre Çetin, İbrahim Enes Altan ve Sinan Gürbüz ulusal elemelerde birçok üniversiteyi geride bırakarak Hollanda’nın Lahey şehrinde yapılan Uluslararası Ceza Mahkemesi Farazi Dava Yarışmasına katılmaya hak kazanmışlardır. Bu süreçte Ar. Gör. Murat Ceyhan ve Ar. Gör. Duru Yavan akademik koçları olarak öğrencilerin yazılı ve sözlü hazırlıklarında yanında bulunmuştur. Geçtiğimiz hafta ise, 14-19 Mayıs tarihleri arasında, 38’den fazla ülkeden katılımın sağlandığı Leiden Üniversitesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin her yıl ortak düzenlediği dava yarışmasına öğrencilerimiz Lahey kentinde bizzat katılmışlardır.

Öğrencilerimiz diğer yabancı üniversite öğrencileri karşısında sözlü savunmalarını gerçekleştirmiş, hakimlerden yöneltilen sorulara da başarıyla cevap vermişlerdir. Hem savunma makamlığı, hem iddia makamlığı, hem de mağdur vekilliği görevini yüksek başarıyla üstlenen öğrencilerimiz Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde çeyrek final sınırına kadar gelmiştir. Öğrencilerimizin hepsini tek tek kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 6 Aralık 2016 tarihinde, Hukuk Fakültesi öğrencileri Deniz Nalbant, Deniz Çelikkaya, Aylin İrem Oral, Mertcan Yılmaz ve Berkay Akbaş’ın da katkılarıyla, “İnternet ve Kişisel Verilerin Korunması Hukuku” başlıklı bir sempozyum düzenlemiştir.

Fakültemiz 2015-2016 mezunu Gökhan Demirel, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından ulusal çapta düzenlenen, “Haksız Rekabet Açısından Aldatıcı Reklamlar” konulu V. Hasan Özderin Makale Yarışması’na gönderdiği makale ile yarışma jürisi tarafından birincilik ödülüne layık görülmüştür. Öğrencimizin önemli başarısıyla başlangıç yaptığı meslek hayatı boyunca başarılarının devamını dileriz.

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencileri Polat Yamaner International Criminal Tribunal for Rwanda – Judge – Case: The Prosecutor v. Jean-Paul Akayesu”, Gökhun Boztepe International Court of Artbitration – Artbitrator – Case: Empire Entertainment v. Olivia Pope (Fictional Case)”, Yiğit Baran International Court of Artbitration – Artbitrator – Case: Empire Entertainment v. livia Pope (Fictional Case)” ve Ali Kuş The United Nations Commission on International Trade Law – Delegate of Turkey – Topic: Drafting A Model Law on The Carriage of Goods by Air”başlıklı çalışmalarıyla, 15-17 Nisan 2016 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen “Justinianus Moot Courts 2016” Farazi Dava Yarışması’na katılarak Üniversitemizi başarılı bir şekilde temsil etmişler ve öğrencimiz Polat Yamaner söz konusu Yarışma’da ”Outstanding Judge”; Gökhun Boztepe ise “Outstanding Arbitrator” Ödülü’nü kazandılar.

Fatih Üniversitesi ve Tanık Hukuk Topluluğu tarafından düzenlenen 3. Ulusal Farazi Dava Yarışması’nda, Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencilerimiz Sinem Doğan, Baran Can Kaya, Oğuzhan Kundak, Zübeyde Yeşim Güler ve Merve Balaban’dan oluşan takımımız, yarışmanın yazılı aşamasında, 15 farklı üniversiteden katılan 22 takım içerisinden en başarılı 4 takım arasına girmiş ve yarı finalde yarışmaya hak kazanmıştır. 21 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen yarı finalde üniversitemizi başarı ile temsil eden öğrencilerimizi ve sözlü aşamasında, özel hukuk alanında “En İyi Konuşmacı” seçilen Merve Balaban’ı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Khas Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencilerinden Merve Balaban, Fatih Üniversitesi ve Tanık Hukuk Topluluğu tarafından 21-22 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen 3. Ulusal Farazi Dava Yarışması’nın sözlü aşamasında, özel hukuk alanında “En İyi Konuşmacı” seçildi.

Khas Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Merve Balaban, 1. Üniversitelerarası Tüketici Hukuku Ödev Yarışması’nda birinci oldu.